Official Selection For The Competition Program of the 8th AegeanDocs International Film Festival, 1 - 6 October 2020

 

 

International films - Feature Length Documentaries

Title Director     Country of Production
Yeses (72’)  Miguel Forneiro Spain
I, Сhe Guevara. My story. My words (45’) Slava Krasko Russia
Ne laisse jamais la Baraque! (52’) Kozlov Vladimir France
Sundays (81’) Alethea Avramis France / Greece
Arabski sekret (57’) Julia Groszek Poland
Kültürpark İzmir’de Bir Vaha (66’) Fatih Bilgin & Hande Zerkin Turkey
Hasta que muera el sol (75’) Claudio Carbone Portugal
The Sako Tapes (74’) Machiel van den Heuvel Netherlands
Yaldei Ha'Ashram (67’)  Jonathan Ofek    Israel
Pouke o covjecnosti (53’) Branko Istvancic Croatia
Speleonaut / Pod kamenim nebom (57’) Sonja Djekic Serbia
Marana(64’) Giovanni Benini, Davide Provolo Italy
Ο Ζορμπάς στην Βερόνα (40’) Dimitris Argyriou / Asteri Koutoulas Germany / Greece
   

Greek films

Title Director Country of Production
Ο Γιώργος του Κέδρου (82’) Yiannis Kolozis & Yiorgos Kolozis Greece

Κλεονίκη (29’)

Anna Antonopoulou Greece

Μέχρι τη Θάλασσα (108’)    

Marco GASTINE Greece
Βαβέλ - Από τη Σιωπή στην Έκρηξη (71’) Meletis Miras Greece

ΣΑΝΤΟΥΣ ΓΛΑΡΟΥΣ ΠΆΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΙΟ (75’)

THOMAS SIDERIS Greece
Ένας Μπαρδούλ (74’) ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ Greece / Albania

Σιγή Ιχθύος (70’)

Θοδωρής Χονδρόγιαννος, Ανδρέας Λουκάκος Greece
Αδελφές ψυχές (20’) Vassilis Loules and Team of pupils of the Greek School Stuttgart-Vaihingen in Germany Greece / Germany
 Πασπαρτού για Αγέλαστες Πολιτείες (14’)

Efi Sialevri & Panagiotis Vekris

Greece 
   

International Short Films

Title   Director Country of Production 
New Heroes (13’) Kay Abaño Germany / Spain / Philippines
L'américaine (26’) Joachim Michaux France
Font of Infamy (9’)  Savvas Constantinou Cyprus
Boys Don’t Cry (10’) Bobbie Faren Müller Denmark
SPOKO (THE BLIND FOOTBALL COACH) (10’) WIM STEYTLER SOUTH AFRICA
   
Special Screenings
Title   Director  Country of Production 
Even After Death (55')  Douglas F. Herman / Said Reza Hossini Adib  Poland / UK 
 Maram (5') Efi Sialevri / Vicky Yiagopoulou  Greece 
Parvas (75') Gerasimos Rigas Greece