Official selection for the competition program of the 6th AegeanDocs International Film Festival, 1-6 October 2018

 

Best International films - Feature Length Documentaries:

 

           Title                                                                 Director                                      Country of Production

Together Apart (57')

Maren Wickwire

Usa, Cypurs

Midnight Ramblers (56’)

Julian Ballester

France

Distance (75')

Albena Mihaylova

Switzerland, Bulgaria

The promise (74΄)

Zeljko Mirkovic

Serbia, Belgium

Sunflowers (60΄)

Ayla Torun

Turkey

The Babelics (63΄)

Alessandro Quadretti

Italy

Cuba: An Eternal Dream (43΄)

Gabriel Gonzalez-Andrio

Spain, Cuba

Meteors (84΄)

Gurgan Keltek

Netherlands, Turkey

A Place in the Sun (75΄)

Julia Pinget

France

From the Shore (61΄)

Jorge Yetano

Spain

The Celebration (75΄)

Alexandra Wesolowski

Poland, Germany

Songs For Kit (57΄)

Ruslan Fedotow

Belarus, Russia

Grace Jones: Bloodlight and

Bami (115΄)

 Sophie Fiennes

Ireland, UK

We own the crisis (66')

Rebekka Kaufmann

Germany

Missing Fetine (75')

Yeliz Shukri,

Stavros Papageorgiou


Cyprus

Nostos Algos (78')

Yse Sorel

France

   

 

Best Greek films - Feature Length Documentaries:

 

     Title                                                                        Director                                                  Country of Production

Kostis Papagiorgis the sweetest misanthrope.

Κωστής Παπαγιώργης. Ο πιο 

Γλυκός Μισάνθρωπος (92')

Eleni Alexandrakis


Greece

Fragments - Θραύσματα (48')

Marianna Economou

Greece

Οι Παρτιζάνοι των Αθηνών/

Τhe Partisans of Athens (72')

Xenofon Vardaros & Giannis Xydas


Greece

Me and my shadow: a documentary about Nikos Papazoglou.

Εγώ κι ο ίσκιος μου: ένα   

ντοκιμαντέρ για τον Νίκο

Παπάζογλου (90')

 

Mihalis Aristidou, Ioannis Grigoropoulos



Greece

Wadah (53')

Marie Noelle Moreigne


Greece

Paranaue the documentary (62')

Anastasis Dallis & Gina Georgiadou


Greece

Europe, the Dream,

Ευρώπη, το όνειρο (80')

Anneta Papathanasiou - Angelos Kovotsos


Greece-Austria, Sweden

Kananga (70')

Pavlos Tripodakis

Greece

 

 

 Best International Short Films

 

                         Title                                                           Director                                Country of Production

The Fire, a Fowl and an (Un) Forgotten Past (13' )     

 Jürgen Ellinghaus


France, Germany

The music of the sphère (15')

Cécile Ibarra

Belgium

Return (22')

Yasin Erda

& Cihangir Öztürk     


Turkey

All Together (8')

Nejla Osseiran

Turkey

Alfaião (14')

André Almeida Rodrigues              

Portugal

In-Between (13')

Adrianna Guiman

Cuba, U.S & Romania

The Good Fight (16')

Ben Holman

Brazil & UK

Born into 9/8 (19΄)

Halid Ilhan

Turkey

Berta (13')

Christine Diegler

Germany

Portrait Wang Bing (6')

Tobi Sauer

Germany

Turtle Shells (30')

Tuna Kaptan

Germany

More than penguins (30')

Elizaveta Snagovskaia,

Michael Reber    

Germany

Nice Very Nice (16')

El kheyer Zidani

Algeria

Terraform (5')

Sil Van Der Woerd

& Jorik Dozy

UK, Indonesia, Netherlands & Singapore

 

 

Best Greek Short Films:

 

           Title                                                                Director                                                                     Country of Production

Out (21')

Petros Niamonitakis

Greece

Ταξιδεύοντας στο Χρόνο (23')

Memoires of a Spartan      

Woman

Dora Theofilopoulou

Δωρα Θεοφιλοπουλου

Greece

Γιαγιάδες, Grannies (28')

Tzeli  Hadjidimitriou

Greece

My Name is Giorgos (16')

Konstantina Tsaprouni

Greece

Ο θείος μου ο Αρχιμήδης (28')              

My uncle Archimedes

Gina Georgiadou     

Greece

ALIMA

ΑΛΙΜΑ (30')

Loukas koumpounis, Nikolas Papadimitriou,              

Λουκάς Κουμπούρης, 

Νικόλας Παπαδημητρίου

Greece

Evripidou 14

Ευριπίδου 14 (16')

Michalis Dimitriou

Greece

Monica (5')

Dimitris Argyriou

Germany, Greece